Teatra Jiyan Nû oyuncusu Rugeş Kırıcı: “Bizler oyunlarımızı oynamaya devam edeceğiz, Kürtçe tiyatroyu yasaklayamayacaklar”

İstanbul Gaziosmanpaşa’da İBB Şehir Tiyatrosu bünyesinde sahnelenecek Kürtçe tiyatro oyunu “Bêrû: Klakson Borizan Birt” Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Polis, oyunun sahneleneceği tiyatroya baskın düzenledi

Teatra Jiyan Nû oyuncusu Rugeş Kırıcı: “Bizler oyunlarımızı oynamaya devam edeceğiz, Kürtçe tiyatroyu yasaklayamayacaklar”

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû, Dario Fo’nun oyunu “Bêrû: Klakson Borizan Birt” bugün Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecekti. Oyuna saatler kala ilçe emniyet müdürlüğünün, kaymakamlığa gönderdiği bir dilekçeyle “Genel kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle oyun yasaklandı. Oyunun son hazırlıkların tamamlandığı sırada polis sahneyi basarak oyunun gösterilmesine engel oldu. Pek çok sosyal medya kullanıcısı yasağa #KürtçeTiyatroEngellenemez etiketiyle tepki gösterdi.

“Hem bize, hem seyircimize eziyet yaşattılar”

Bugünkü yaşananlarla ilgili Sendika.Org’a değerlendirmelerde bulunan Teatra Jiyan Nû oyuncusu Rugeş Kırıcı, oyuna saatler kala yasağın çıkmasını doğrudan politik bir yaklaşım olarak yorumladı. Kırıcı, “Oyun uzun zamandır belliydi, programa 4 saat kala karar verildi. Dekorlarımızı kurduk, hepsi hazırdı ve biz provaya başlamıştık. Bir tebligat geldi. İmzalamamızı istediler. Hem bize, hem seyircimize eziyet yaşattılar” dedi.

“Bazı çevreler tarafından hedef gösterildik”

Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek “Bêrû: Klakson Borizan Birt” oyunlarının biletinin iki gün içerisinde tükendiğini, seyircinin yoğun talebi ile karşılaştıklarını ifade eden Rugeş Kırıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

Bilet satışa çıkar çıkmaz iki günde tükenmişti. Çok yoğun talep vardı. Sadece büyükşehir belediyesi değil, bizlerde ‘yer var mı’ diye çok arandık. Hatta bu gösteriden sonra tekrar bir talepte bulunacaktık. Bu yoğun ilginin ardından bazı çevreler tarafından da hedef gösterildik

“Bizler oyunlarımızı oynamaya devam edeceğiz, Kürtçe tiyatroyu yasaklayamayacaklar”

Köklü bir tiyatro grubu olduklarını söyleyen Rugeş Kırıcı, yasaklara inat oyunlarına oynamaya devam edeceklerini ve Kürtçe tiyatronun engellenemeyeceğini vurguladı. Kırıcı, “Biz, Kürtçe kurulan 30 yıllık ilk tiyatro grubuyuz. Her sene düzenli olarak gösterisini yapan bir tiyatro grubuyuz. Bu oyunu Türkiye’de yüzlerce kez oynadık. Ulusal ve uluslararası festivallere katıldık. Avrupa’nın pek çok yerine turneye gittik. Dünyaca bilinen Nobel ödüllü İtalyan yazar Dario Fo oynuyoruz. Sanıyorum Dario Fo bugünü görseydi bununla ilgili yeniden bir oyun yazardı. Bizler oyunlarımızı oynamaya devam edeceğiz, Kürtçe tiyatroyu yasaklayamayacaklar” şeklinde konuştu.

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi: “Tiyatro örgütleri olarak bu haksız ve antidemokratik uygulamayı kınıyoruz”

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi konu ile ilgili bir açıklama yaparak daha önce defalarca sahnelenmiş ve beğeniyle alkışlanmış “Bêrû: Klakson Borizan Birt” oyunun yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu, bunun yanı sıra kararın sanatçıların ifade özgürlüğüne ve kadim dillerden Kürtçe’nin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbe olduğunun altı çizildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın “Tiyatrolara Destek Projesi” kapsamında sahnelenecek oyunlarının “kamu güvenliği” gerekçesi ile kaymakamlık tarafından, oyuna birkaç saat kala yasaklandığının hatırlatıldığı açıklamada, “Nobel ödüllü yazar Dario Fo’nun “Klakson, Borazanlar ve Bırtlar” adlı oyunun Kürtçe uyarlaması olan ve daha önce defalarca sahnelenmiş ve beğeniyle alkışlanmış olan Bêrû’nin yasaklanması kabul edilemez. “Klakson, Borazanlar ve Bırtlar” oyunu, devletin kendi içindeki çelişkilerini irdelerken ekonomik gücün politik güçten daha etkin ve onun üstünde olduğunu vurgulayan mizahi bir oyundur. Bu yasaklama bu yüzyılda sanatın ve tiyatronun işlevinin anlaşılmadığının ifade ve sanatın üstünde uyarıcı gücünden korkulduğunun yansımasıdır” diye belirtildi.

“Kürtçe’ye vurulmuş bir darbedir”

Oyunun, Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde gösterilen ilk Kürtçe oyun olma özelliği taşıdığı ve kültür insanları tarafından son derece demokratik bir adım olarak görüldüğü belirtilerek, “Bu anti-demokratik tavır sanatçıların ifade özgürlüğü ve kadim dillerden Kürtçenin kamusal görünürlüğüne vurulmuş bir darbedir. Bu yasaklamayla İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun attığı en güzel adımlardan biri baltalanmak istenmiştir. Tiyatro örgütleri olarak bu haksız ve antidemokratik uygulamayı kınıyoruz. Teatra Jiyana Nû yalnız değildir” ifadelerine yer verildi

Sendika.Org (Nur Kaplan)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur