Systemair HSK’de işçi kıyımı devam ediyor: “Neymiş efendim sendikaya destek veriyormuşum, vereceğim tabi”

Systemair HSK'de çalışan bir işçi bu sabah işe gitti ve çay molasına çıktığı sırada fabrika önünde direnişte olan arkadaşlarına selam verdi. Ardından patronlar, işçiye selam verdiği videoyu izleterek "Sendikaya destek veriyorsun" dediler ve işçinin iş çıkışı verildi. Sendikalaştıkları için ücretsiz izne çıkarılan işçilerin direnişi 2 gündür fabrika önünde sürüyor

Systemair HSK’de işçi kıyımı devam ediyor: “Neymiş efendim sendikaya destek veriyormuşum, vereceğim tabi”

Kocaeli Dilovası’nda bulunan Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi fabrikasındaki işçiler Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için ücretsiz izne çıkarıldılar. İşçiler bunun üzerine 19 Ekim’de fabrika önüne gelerek direniş başlattılar.

Systemair HSK’de çalışan bir işçi bu sabah işe gitti ve çay molasına çıktığı sırada fabrika önünde direnişte olan arkadaşlarına selam verdi. Ardından patronlar, işçiye selam verdiği videoyu izleterek “Sendikaya destek veriyorsun” dediler ve işçinin iş çıkışı verildi.

İçeriden çıkıp durumunu anlatan işçi “Neymiş efendim, sendikaya destek vermişim. Vereceğim tabi” deyince direnişte olan arkadaşları da ona “Sendika da senin hakkını sonuna kadar arayacak. Sen hiç merak etme” dedi.

Ardından yere çökerek elini gözlerine götüren işçi “Ben buraya 2 buçuk senemi verdim. İçeride bana baskı yaptılar. Psikolojimi bozdular” dedi. İşçinin yere uzanarak “Psikolojimi bozdular” diye bağırması üzerine direnişteki işçiler “İşveren şaşırdı, sabrımızı taşırdı” diye slogan atmaya başladı.

İşçiler arkadaşları için ambulans çağrılmasını istediği sırada, yere uzanan işçi, “Sendikaya üye oldum diye bana baskı yaptınız, yeter. 2012’den beri psikolojik tedavi görüyorum ben. Ekmeğimle oynadınız” diye bağırdı.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur