Sendikaya üye oldukları için işten atılan Oral Ambalaj işçileri direnişte

İzmir'de faaliyet yürüten Oral Ambalaj yönetimi sendikaya üye oldukları için 5 işçiyi işten çıkardı. Selüloz-İş Sendikası ile işten atılan işçiler fabrika önünde direnişe başladı

Sendikaya üye oldukları için işten atılan Oral Ambalaj işçileri direnişte

İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan Oral Ambalaj işçileri bir süredir Türk-İş Selüloz-İş Sendikası’nda örgütlenme çalışmalarına başlamıştı. Fabrikada örgütlenmenin haberini alan patron 5 işçiyi geçtiğimiz hafta işten çıkardı. İşten çıkarılan işçiler, örgütlü oldukları Selüloz-İş Sendikası ile birlikte fabrika önünde direnişe geçti.

“Bu kaderi değiştirmeye kararlıyız”

İşçiler bugün direnişe geçtiklerini duyurmak için fabrika önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Selüloz-İş Başkan Yardımcısı Kemal Yıldırım, sendikal örgütlenme sonrasında işten atmaların işçilerin kaderi haline getirildiğini belirterek, “Selüloz-İş Sendikası ve Oral Ambalaj işçileri olarak bu kaderi değiştirmeye kararlıyız ve değiştireceğiz” dedi.

Atılma sebebi fazla mesaiye kalmamaları

İşçilerin işten çıkarılma sebebi olarak “fazla mesaiye kalmamaları” bahanesinin öne sürüldüğünü belirten Yıldırım, “Hepinizin de bildiği gibi içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında işten çıkarma yasağı olmasına rağmen, sendika alerjisi olan işveren yasaları dinlemeksizin üyelerimizi işten çıkardı. İşçilerin ekmekleriyle ve gelecekleriyle oynayarak, işçilere baskı yaparak sendikal örgütlenmeyi bitireceğini düşünen işveren yanılmaktadır” dedi.

Bugün başlayan direniş ile birlikte örgütlenmeyi en kısa sürede bitireceklerini ve toplu sözleşme için masaya oturacaklarını belirten Yıldırım konuşmasının devamında şunları söyledi:

İşverenin yanıldığı bir konu var ki, o da hem işten atılan üyelerimiz hem de içeride çalışmakta olan üyelerimiz haklarına, geleceklerine ve sendikalarına sahip çıkmaya devam edeceklerdir.

İşveren içeride istediği baskıyı yapsın, istediği kadar işçi çıkarsın. Bizler köle değiliz. Bizler emekleriyle çalışan işçiler ve onun öz örgütü olan sendikayız. Kaderimizi, geleceğimizi işverenin iki dudağı arasına bırakmayacağız, kendi geleceğimiz üzerinde söz sahibi olacağız. Bunu kabullenemeyen, işçileri köle gibi gören, istediği zaman istediğini yapacağını düşünen işveren bilsin ki, sendikayı ve işçilerin söz hakkını tanıyana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Örgütlenmenin her türlü baskıya maruz kaldığı, işçilerin işten atılarak gözdağı verilmeye çalışıldığı bu işyerinde kararlılıkla sendikal mücadeleye ve örgütlenmeye devam edeceğiz.

İçeride çalışan ve şu an bizi duyan bütün işçiler rahat olsunlar. Yalnız değiller ve olmayacaklar. Biz Oral Ambalaj işçilerine güveniyoruz. Geleceklerine sahip çıkacaklar ve kararlılıkla başlattıkları bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceklerdir.

Bizim taleplerimiz son derece net ve açıktır. Burada vermiş olduğumuz mücadele de bunun göstergesidir. Buradan bir kez daha işverene sesleniyoruz.

İşçilerin anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkı tanınsın ve her türlü baskı son bulsun!

Sendikal haklarını kullandıkları için işten atılan işçiler işe geri alınsın!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur