Sendika.Org’a 63. erişim engeli kararına yapılan itiraz reddedildi

Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği, Sendika.Org'a yönelik 63. erişim engeli kararına yapılan itirazı reddetti. Bilişim Hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, konuyla ilgili önce Anayasa Mahkemesi'ne ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapılacağını söyledi

Sendika.Org’a 63. erişim engeli kararına yapılan itiraz reddedildi

Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin Sendika.Org’a yönelik 63. erişim engeli kararına yapılan itiraz reddedildi. Erişim engeline yapılan itirazı reddeden Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği, “Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararın usul ve yasaya uygun olduğu ve kararda herhangi bir isabetsizlik bulunmadığı” değerlendirmesinde bulundu.

YAMAN AKDENİZ: “SENDİKA.ORG’A ERİŞİM ENGELİ ANAYASAYA AYKIRI, KARARA İTİRAZ ETTİK”

Sendika.Org’a konuşan Bilişim Hukuku uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, konuyla ilgili önce Anayasa Mahkemesi’ne ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yapılacağını söyledi.

AYM iki kez ihlal kararı vermişti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Sendika.Org’un 25 Temmuz 2015’te TİB tarafından getirilen erişim engeline karşı Ekim 2015’te yaptığı başvuruyu 11 Mart 2020’de görüştü ve ihlal kararı verdi.

ANAYASA MAHKEMESİ: SENDİKA.ORG’UN ERİŞİME ENGELLENMESİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİDİR

Bu karar, AYM’ye yapılan ilk başvurunun üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru sonrası geldi.

SENDİKA.ORG, AİHM’YE BAŞVURDU: ANAYASA MAHKEMESİ 5 YILDIR BEKLETİYORDU…

AYM’nin 11 Mart’ta verdiği ihlal kararı ise 2 Mayıs tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. AİHM başvurusunun ardından alelacele alınan kararda Sendika.Org’un erişime açılması istense de 5 yıl boyunca yaşanan ihlallere ilişkin iddia ve beyanların dikkate alınmadığı görüldü.

AYM’NİN “ACELEYE GELEN” SENDİKA.ORG KARARI YAYIMLANDI: SİTE AÇILACAK AMA BU DAHA BAŞLANGIÇ

Sendika.Org’un erişime engellenmesinin üzerinden tam 5 yıl, AYM’nin “açılsın” diye karar almasının üzerinden 203 gün geçerken, Sendika.Org alan adı üzerindeki erişim engeli kalkmadığı gibi Sendika63.Org’a da erişim engeli getirildi.

SENDİKA.ORG ERİŞİME ENGELLENELİ 5 YIL OLDU: ANAYASA MAHKEMESİ’NİN “AÇILSIN” KARARI UYGULANMIYOR

Geçtiğimiz haftalarda, Sendika.Org yayınının sürdüğü ardıl alan adlarına yönelik engellerle ilgili 8 ayrı başvuruyu birleştirerek yeni bir karar alan AYM, Anayasa’nın 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti.

AYM İKİNCİ KEZ KARAR ALDI, AİHM UYARDI AMA SENDİKA.ORG’A ENGEL HÂLÂ KALDIRILMADI

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur