Sendika.Org e-dergi’nin 2. sayısı çıktı: Pandemide emek ve mücadele tartışmalarına devam

İlk sayısı 2 Ekim'de yayımlanan Sendika.Org e-dergi'nin 16 Ekim'de yayımlanan 2. sayısı da yine pandemide emek ve mücadele konularına yoğunlaşmış yazılar içeriyor

Sendika.Org e-dergi’nin 2. sayısı çıktı: Pandemide emek ve mücadele tartışmalarına devam

İlk sayısı 2 Ekim’de yayımlanan Sendika.Org e-dergi’nin 16 Ekim’de yayımlanan 2. sayısı da yine pandemide emek ve mücadele konularına yoğunlaşmış yazılar içeriyor.

Mor Pusula’da Şeyma Özberk “Salgın döneminde de gericiliğin panzehiri feminist laikliktir” başlıklı yazısıyla, Emek’te Coşkun Canıvar “İşçi sınıfı için hayati bir gereksinim: İşçi denetimi” , Murat Çakır “COVID-19: İş kazası mı, meslek hastalığı mı?” ve Ozan Cırık “Güvencesizlik ve esneklik serbest çalışanların kaderi mi?” başlıklı yazılarıyla karşılıyor okuru.

Bu sayıda bir de söyleşi var. “Türkiye solunun bir dönemi aşılmak zorunda” diyen Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk, öz eleştirel bir yeniden inşa sürecinin ilk adımlarını attıklarını söylüyor.

Forum sayfalarında Antalya ve Samsun’dan iki ayrı deneyim yazısı var. Kadriye Tuğcu ve Oğuz Yiğit Pertev’in ortak imzasını taşıyan “Pandemi sürecinde çocuklarda kaygı, stres ve hijyen eğitimi” başlık yazıda bir örneğini kısa süre önce Antalya’da gördüğümüz çocuklara yönelik eğitimin önemi, neden ve nasıl yapılması gerektiği anlatılıyor. Kadir İlik ise “Samsun Halkevi örneği: Neden vegan olmalıyız?” başlıklı yazısında veganlığı, veganlığa yönelik ön yargıları ve bir kitle örgütünün bu mücadeleyle nasıl bağ kurabileceğini tartışıyor.

Eğitim sayfasında Hüseyin Aksoy, “Açıl susam demekle olmuyor: Önlemler artmadı ama öğrenci sayısı artıyor” başlıklı yazısıyla okullar açıldıktan sonra eğitimde yüz yüze gelinen durumu irdeliyor.

5deniz’de Vecih Cuzdan’ın “Saray’ın mücahitleri”, gündemde Ali Ergin Demirhan’ın “Halilgil’in ışıkları” yazısı var. Ayrıca Soner Torlak’ın çevirisiyle, Jacobin dergisinde yayımlanan Jamie McCallum söyleşisinin Türkçesini de okuyabilirsiniz; McCallum “Bu kadar feci derecede fazla çalışmamalıyız” diyor.

Bu sayıda okurlardan gelen istek doğrultusunda e-dergi’yi indirilebilir formatta da hazırladık. Kapak görselinin sağ altındaki indir butonuna tıklayarak dergiyi pdf formatında indirebilir, çıktısını alabilirsiniz. Tabii bir ricamız sol alttaki “destekle” butonunu da ihmal etmemeniz. Okurlarından başka destekçisi olmayan Sendika.Org, Patreon’dan katkılarınızı bekliyor.

Sendika.Org e-dergi’nin 2. sayısına ulaşmak için tıklayınız!

Patreon sayfamıza ulaşmak için tıklayınız!  

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur