Öğrenci Kolektifleri İstanbul Üniversitesi önünde: “Üniversiteleri açmak yetmez, tedbirleri alın”

Öğrenci Kolektifleri İstanbul Üniversitesi Beyazıt Ana Kapı önünde buluştu. "Üniversiteleri açmak yetmez, tedbirleri alın. Takipteyiz" diyerek taleplerini sıraladılar

Öğrenci Kolektifleri İstanbul Üniversitesi önünde: “Üniversiteleri açmak yetmez, tedbirleri alın”

Öğrenci Kolektifleri bugün (18 Ekim) saat 14.30’da İstanbul Üniversitesi Beyazıt Ana Kapı önünde buluşarak ellerinde “Üniversiteleri açmak yetmez, tedbirleri alın. Takipçisiyiz” yazılı pankart ile “Tedbirleri al, üniversiteyi aç” dedi.

Üniversiteliler yaptıkları açıklamada, “Bugün AKP’nin pandemi sürecinin tümünde her alanda yaptığı gibi üniversiteler hakkında da ne kadar riyakâr olduğunu haykırmak için buradayız” dedi.

Üniversiteliler, mart ayı başında COVID-19 ile mücadele kararları kapsamında öncesinden tek bir bilgi dahi verilmeden üniversitelerinin apar topar 3 hafta süreyle kapatıldığını belirterek, “Gece yarısında Umre’den dönen COVID-19 pozitif hastalar yerleştirilecek denilerek yine hiçbir açıklama gösterilmeksizin turlarımızdan atılırcasına eşyalarımızı dahi alamadan koyulduk. Geçen 3 haftalık sürenin sonunda hiçbir bilimsel veriye dayanmadan, ucunun ne kadar açık olabileceği dahi belirtilmeden, online eğitim olanaklarına bakılmadan, üniversitelerinin teknik alt yapısının yetersiz olduğu bilinmesine rağmen ‘bu dönem için’ diyerek online eğitim kararı alındı AKP tarafından” dedi.

Online eğitim sürecinde üniversitenin online eğitimle uyuşmadığının net bir şekilde göze battığını belirten üniversiteliler, “Her gün başka mağduriyetlerle sosyal medyada gündem olurken kulak asmayanlar, siyasi şovları adına cami açılışlarında, mitinglerde halkı yan yana getirmekten çekinmedi. Ekonomik dar boğazlarından çıkmak ve turizmi canlandırmak için faizsiz kredilerle insanları tatile gönderdi. Sonrasında vaka sayılarının artması, turizm sezonun sona ermesi nedeniyle konu üniversite ve üniversitelilere gelince oluşan bütün sorunlar yine yok sayıldı AKP’nin çıkarları neyi emrediyorsa o yapıldı” dedi.

Üniversiteliler yaptıkları açıklamaya şöyle devam etti:

“Öncesinde teker teker üniversitelerden gelen hibrit eğitim açıklamalarıyla hazırlıklara başlayan üniversiteliler YÖK’ün yaptığı açıklamayla tekrar bu dönem de hiçbir şekilde ulaşamadıkları online eğitime geçildiğini öğrendiler.

Bu saatten sonra an be an çığ gibi büyüyen tepkiler gelişti. Abbasağa Parkı’nda yan yana gelmek isteyen üniversiteliler polis ablukası altında engellendi. Bütün bu haklı tepkilerin sonucunda geçtiğimiz günlerde AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan üniversitelerini en kısa zamanda yüz yüze eğitime geçeceğini açıkladı.

Üniversiteler sizlerin oyuncağı değildir, istediğiniz zaman açıp istediğiniz zaman kapatamazsınız! Aylardır bu kadar mağduriyete rağmen üniversiteleri açmayalar bugün bir anda kendi çıkarları için yeniden açma kararı aldılar. Üniversiteliler tedbirler alınarak derhal açılmalıdır. Kendi itibarlarından taviz vermeyenler bizlerim sağlığından da taviz veremezler”

Ardından üniversiteliler alınması gereken tedbirleri sıraladı:

  1. Kampüsün her alanında parasız maske, eldiven, dezenfektan teminin sağlanması gerekmektedir. Üniversite içerisinde tüm bunların satışı yasaklanmalıdır.
  2. Kampüslerin ve yurtların günde en az 1 kere dezenfekte edilmesi gerekmektedir.
  3. Kampüs ve yurt giriş çıkışlarında düzenli ateş ölçümü yapılmalıdır.
  4. Üniversitelilerin kampüslerde ve yurtlarda tüm kapalı alanları kullanımı en fazla 3 saat olacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır.
  5. Ders araları sıklaştırılmalı, ders kontenjanları sınıf veya amfi içindeki fiziksel mesafe koşullarına göre ayarlanmalıdır. Yurtlarda tüm hijyen malzemeleri üniversitelilere parasız temin edilmelidir.
  6. KYK yurtları yarı kapasite öğrenci almalı ancak tüm TÜRGEV, TÜGVA gibi cemaat, tarikat yurtları ve özel yurtlar kamusallaştırılmalıdır. Barınma durumunda ihtiyaç tespit edilerek yeni yurtlar açılması gerekmektedir.
  7. Üniversitelerde yemekhane, kütüphane, sosyalleşme alanı olarak kullanılan tüm alanların fiziksel mesafeye göre düzenlenmesi gerekmektedir.
  8. Üniversitenin tüm bileşenlerinin sağlığı güvence altına alınmalıdır. Yani akademisyenler ve tüm üniversite, yurt personellerinin çalışma saatlerinin düzenlenmesi, tüm koruyucu ekipmanları ücretsiz temin etmeleri sağlanmalıdır.
  9. Üniversiteliler, akademisyenler ve tüm üniversite, yurt çalışanları 15 günde bir parasız, düzenli test yaptırabilme olanağına sahip olması gerekmektedir.
  10. Üniversitelilerin haftanın 5 günü kampüsü kullanacağı bir programın zorunlu koşulması yerine haftanın 2 ya da 3 günü yüz yüze eğitim için kullanabileceği bir program hazırlanmalıdır.

Üniversiteliler açıklamayı sonlandırırken, “Yekta Saraç istifa” ve “YÖK kapatılsın, üniversiteler açılsın” diye seslendiler.

Açıklamayı, “Derhal bu saydığımız koşulları, kendi lüks ve refahınızdan yandaşlarınızın dilediğinizi borçlarından rektörlerin arabalarından kısarak yerine getirin. Üniversiteleri açmak yetmez tedbirleri de alın, takipçisiyiz!” diyerek sonlandırdılar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur