Mamak Kadın Savunma Ağı: “Kadınların mücadelesinin sonunda elde ettiğimiz bir kazanım”

15 yaşında bir çocuk Ankara Mamak’ta kendi adıyla müzik merkezi kuran Emrah Metin tarafından istismar edilmişti. 2 yıldır süren mücadele sonuç verdi. Emrah Metin çocuk istismarından 12 yıl, tacizden 1 yıl olmak üzere toplam 13 yıl cezaya mahkum edildi. Sürecin takipçisi Mamak Kadın Savunma Ağı'ndan kadınlar Sendika.Org'a konuştu

Mamak Kadın Savunma Ağı: “Kadınların mücadelesinin sonunda elde ettiğimiz bir kazanım”

Emrah Metin’in yargılandığı dava dün (12 Ekim) sonuçlandı. Mamak Kadın Savunma Ağı ve davayı takip eden avukatların 2 yıldır süren mücadelesi sonuç verdi. Emrah Metin çocuk istismarından 12 yıl, tacizden 1 yıl olmak üzere toplam 13 yıl cezaya mahkum edildi. Bunun üzerine Mamak Kadın Savunma Ağı’ndan Dilara Doğanbaş, Selin Türkyılmaz ve Tuğba Koçer Sendika.Org’a konuştu.

Dilara Doğanbaş Sendika.Org’a yaptığı açıklamada, “Emrah Metin, Mamak bölgesinde ve Ankara’da genel olarak tanınan, insanların güvenip çocuklarını müzik kursuna gönderdiği bir kişiydi. İstismarı öğrendikten sonra insanlara durumu anlatmamız ve duruma karşı taraf etmemiz zaman aldı. İnsanlar önce inanmamayı tercih edip yapmaz dediler. Çocuklara burs vermesini gerekçe gösterip koruyanlar da oldu. Yani istismarcı ‘bizden birisi’ olduğunda asla kabullenemeyen bir tavırla karşılaştık. İnsanlara anlatmak zor oldu ama kadınların vazgeçmediği bir hal vardı” dedi.

“Sanat camiasında yalnızlaştı”

Doğanbaş dava süreci hakkında, “Dava süreci boyunca sessiz kalmayı tercih edenler olsa da, olayı anlatabildiğimiz herkes taraf oldu. Emrah Metin kurs merkezini açık tuttu, ama destekçilerini kaybetti. Sanat camiasından birçok kişiye ulaşarak yaşananları anlattık. O alanda da yalnızlaştı. Sahne alacağı zamanlarda mekan sahiplerini onlarca kadınla arayarak istismar karşısında taraf olmaya davet ettik” dedi.

Bunlara rağmen Emrah Metin’in kendisini aklamaya çalıştığını belirten Doğanbaş, “İftira atıldığını söyledi. Bizi de aileyi de yalancı çıkarmaya çalıştı. Biz yaşadığımız bölgeden istismarcıları, tacizcileri uzaklaştırmak üzerine bir mücadele verdik ve büyük ölçüde başardık. Dava da bunun hukuki bir ayağını sağladı bize. Sokaktaki mücadelemizin yanına hukuki mücadeleyi de ekleyerek erkek adalet karşısında gerçek adaleti sağlamaya çalıştık. Mücadele edildiğinde sonuç alınacağını herkese gösterdik” dedi.

“Kadınların mücadelesinin sonunda elde ettiğimiz bir kazanım”

Doğanbaş son olarak, “Yargının önceden yeterli delil görmeyip cezasız bıraktığı taciz ve istismar suçları, kadınların yıllardır hukuki alanda verdiği mücadele sayesinde ceza almaya başladı. Bu davada da istismarcının ceza alması, kadınların mücadelesinin sonunda elde ettiğimiz bir kazanım oldu” dedi.

“Başka kadınlar cesaret alarak yaşadıkların paylaştı”

Tuğba Koçer de “Mahallenin çocuğu” algısı ile gerçekleşen bu istismara inanmak istemeyen çok kişi olduğunu belirterek, “Ancak biz Kadın Savunma Ağı olarak çocuğun ve ailenin beyanı ile beraber harekete geçtik. Açık şekilde bir istismar olduğunu gördük. Hemen hukuki süreci aile ile beraber başlattık. Emrah Metin bu süreçte müzik merkezinde başka çocuklara ders vermeye devam ediyordu. Mamak halkına bu kişinin çocuk istismarcısı olduğunu teşhir etmek için elimizden geleni yaptık. Dayanışma ile ağlarımızı istismara karşı büyüttük. Bunun sonucu başka kadınlardan Emrah Metin tarafından taciz edildiğine dair beyanlar geldi. Emrah Metin’in güçlü ilişkileri ve nüfuzu nedeniyle korkan kadınlar mücadeleden cesaret alarak yaşadıklarını paylaştılar. Bu bile başlı başına büyük bir kazanımdı” dedi.

“Hiçbir çocuk, kadın yalnız değildir”

Tuğba Koçer, “Dava sonuçlandı ve Metin 13 senelik bir ceza aldı. Ancak pek çok dava kazanımla sonuçlanmıyor. Bizler ceza alsa da almasa da istismarcı, tacizci, kadın düşmanı her kim olursa olsun karşısında yer almaya devam edeceğiz. Dava kadınların ısrarlı mücadelesi sonucu kazanılmıştır. Hiçbir çocuk, kadın yalnız ve çaresiz değil” dedi.

“Kadınların birbirinden güç aldığı bir ağ yarattık”

Selin Türkyılmaz da Mamak’ta tacize, tecavüze, istismara karşı yılardır mücadele ettiklerini belirterek, “Kadınlarla yan yana gelip birbirimizden güç aldık. Mamak’ta kadınların birbirinden cesaretlendiği, tacize, istismara sessiz kalmadığı ve her an birbirine ulaşabileceği bir ağ yaratmayı başardık. Bundan sonra da dayanışmayı büyüterek mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur