Soma’da maden işçilerinin direnişi sürüyor: “Bize reva görülene boyun eğmeyeceğiz”

Soma maden işçilerinin Bağımsız Maden-İş’in öncülüğünde yürüttüğü direniş 4'üncü gününde devam ediyor. Ödenmeyen tazminatları için yürümek isteyen maden işçilerini kolluk kuvvetleri engelliyor. Ancak madenciler "Artık yeter" diyor

Soma’da maden işçilerinin direnişi sürüyor: “Bize reva görülene boyun eğmeyeceğiz”

Maden işçileri ödenmeyen tazminatları için Ankara’ya yürümekte kararlı. Soma Maden Şehitliği’nde madencilerin etrafı jandarma ve polis tarafından ablukaya alındı. Yürümelerine izin verilmiyor.

Madenciler, “Barikatları aşa aşa, Ankara’ya ulaşacağız” diyor. Etrafı jandarma ve polis tarafından ablukaya alınmış madenciler orada açıklamalarda bulunuyor:

Ne olmuştu?
Manisa’nın Soma ve Karaman’ın Ermenek ilçelerinde maaş ve tazminatlarını alamayan maden işçileri, seslerini duyurmak için Ankara’ya iki koldan yürüyüş kararı almıştı. Yürüyüşlerini gerçekleştirmek isteyen maden işçileri Ermenek’te jandarma, Soma ilçesinde ise polis engeliyle karşılaşmış, pandemi dolayısıyla yürüyüşlerine izin verilmemişti.

ERMENEKLİ MADEN İŞÇİLERİNİN ANKARA’YA YÜRÜYÜŞÜNE ENGEL: JANDARMA PLASTİK MERMİ VE BİBER GAZI İLE SALDIRDI

Ermenek’te jandarmanın biber gazlı saldırısı ile karşılaşan maden işçilerinden 3 kişi yaralanmıştı. Soma ilçesinde ise polis eşliğinde Soma Maden Şehitliği’ne kadar yürüyen maden işçileri, şehitlik içinde eylem çadırı kurmuştu.

DİRENİŞLERİNİ SÜRDÜREN MADENCİLER BAKANLIK YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞECEK

Bunun üzerine Manisa’nın Soma ve Karaman’ın Ermenek ilçesinde tazminatlarını alamadıkları için yürüyüş kararı alan maden işçileri dün (14 Ekim) Ankara’da Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve bakanlık yetkilileri ile görüştü. TKİ Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan ile gerçekleşen görüşmeden sonuç alınamadı, Erdoğan işçilere “Yetkim yok” diyerek iki kelime yanıt verdi.

Maden işçileri Ankara’ya yürümek konusunda kararlı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur