JES projesini iptal ettiren köylülerden dayanışma çağrısı: “Hadi savunuverin gari”

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı Köyü'nde JES'e karşı direnen 35 köylünün yargılandığı dava 22 Ekim'de görülecek. Köylüler direnişlerine sahip çıkan herkesi, davalarına da sahip çıkmaya çağırdı

JES projesini iptal ettiren köylülerden dayanışma çağrısı: “Hadi savunuverin gari”

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı Köyü’nde JES’e karşı direnen 35 köylünün yargılandığı dava 22 Ekim’de görülecek.

Köylüler, “Hacıbektaşlı’da olduğu gibi memleketin dört köşesinde direnişi göğüsleyen kadınları, ‘Bu memleket bizim, sağlıklı ve ekosistemle barışık yaşamak istiyoruz’ diyenleri davamıza sahip çıkmaya, toprağını savunanları savunmaya davet ediyoruz” diyerek, Salihli Adliye’sinde saat 09.00’da görülecek davaya dayanışma çağrısı yaptı.

“Hadi savunuverin gari”

Bizler Salihli’de bir yıl önce Jeotermal Elektrik Santrali (JES)‘ne karşı toprağını, havasını, suyunu, yaşamını savunmuş Hacıbektaşlı halkıyız. Köyümüzde “JES değil, sağlık içinde doğayla barışık yaşamak istiyoruz” dedik ve topraklarımızı savunduk. Yaşam nöbetinden hukuki mücadeleye direnişimizi birçok yönden sürdürerek şirketin JES projesini iptal ettirdik. Kadın, erkek,yaşlı, çocuk hep birlikte yılmadan, baskılara boyun eğmeden toprağımızı savunmaya devam ettik.

Şimdi toprağını savunan bizleri yargılıyorlar!

Memleketin her karış toprağını halkın yararı için değil sermaye çıkarları için ranta açanlar, alınteri toprağa karışmış bizleri toprağından kopartarak güvencesiz işçiliğe mahkûm edenler; ormanları yakıp ağacı, dereyi talan düzenine feda edenler bugün bizleri yargılayanlardır!

Bizler de bu yağma düzenine itaat etmeyen, toprak savunmasını memleket savunması bilenleriz. Yalnız olmadığımızı biliyoruz! Şimdi havasına suyuna toprağına sahip çıkanları, pandemi koşullarında dahi ölüm düzeninde çalışmak zorunda bırakılan işçileri, halk sağlığını memleket sağlığı bilenleri, adaleti yeryüzüne çıkarmaktan bir adım geri durmamış hak savunucularını, Hacıbektaşlı’da olduğu gibi memleketin dört köşesinde direnişi göğüsleyen kadınları, ‘Bu memleket bizim, sağlıklı ve ekosistemle barışık yaşamak istiyoruz’ diyenleri davamıza sahip çıkmaya, toprağını savunanları savunmaya davet ediyoruz.

22 Ekim Perşembe günü saat 09.00’da Salihli Adliyesi’de davamıza sahip çıkamaya “Hadi savunuverin gari” demeye…

“Bizi kandıranları unutmadık..”

Hacıbektaş köyünden Volkan Dalmaz da yazdığı açık mektupla, direnişlerine sahip çıkan herkesi, davalarına da sahip çıkmaya çağırdı:

Sevgili çevre gönüllüsü dostlarım, Ben Volkan Dalmaz. Öncelikle sizlerin mahallemize göstermiş olduğunuz destekleriniz ve fedakarlığınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Ben Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı mahallesinde doğdum, büyüdüm. Çocukken gezip oynadığım, koştuğum ağaçlarına tırmandığım yerlerdir buralar. Çocukluğumun en güzel günlerini burada yaşadım. Ve bir gün çocuklarımızın da gezeceği, koşturup oynayacağı alanımıza birileri gelip kulelerini, vinçlerini diktiler. Bizler de merak edip sorduğumuzda bizleri kandırıp cami ve villalar yapılacağını söyleyip aldattılar. Bir süre sonra mahallemizin köy konağında toplandık çevreci dostlarımızın bize anlattıklarını ve yapılacak olan jeotermalin ne kadar zararlı olduğunu öğrenince mahalle olarak karar alıp çadır kurduk ve direndik. Zaten Alaşehir’de JES yüzünden hasta olan, toprağı ölen onlarca insanı biliyorduk. Bu süreç boyunca şirket yetkilileriyle kaymakamla ve ilçe jandarma karakol komutanıyla konuştuk fakat duruma ikna olmadık. Bize “sıcak su çıkartacağız, JES yapmıyoruz, siz de iş sahibi olursunuz” diyenleri unutmadık, kandırıldığımız gerçeğini aklımıza kazıdık

Biz yaşam nöbetimize devam ederken bir gece saha karşı alandaki çadırımızı yıkıp götürdüler. Milletvekillerimizin yardımıyla çadırımızı hapis ettikleri yerden aldık. Hemen ardından bu sefer şirket kaçak bir yoldan şantiye alanına girmek istedi ve bu ağaçlı yol mahallemizden bir insana aitti. Şirketin hala devam ettiği şantiyeye gelen araçların önünde durduk, kolluk güçlerinin bize copla gazla şiddetle karşılık vermesi sonucu kadınlarımız ve gençlerimiz gözaltına alındık.

Bizler doğamız ve gelecek nesillerimizin daha iyi bir havada tıpkı eskisi gibi olması için direndik. Amacımız devletimizin kolluk güçleriyle karşı karşıya gelmek değildi, ama kolluk güçlerimiz bizim değil şirketin yanındaydılar. Biz haklı olduğumuz davamızın peşinden gittik ve direndik. O yüzden şuan halkın gücü ve direnmemizin sonucu davamızda haklı çıktık, kazanan halk oldu, şirket tası tarağı toplayıp gitti! Belki topraklarımız beton yığını olmuş olabilir ama o şirketin gitmesinden JES’in kurulmamasından mutluyuz.

Bu süreçte bize destek olan herkese şahsım ve mahallem adına teşekkür eder yaşam alanlarını savunan mahallemizin çok değerli kadınları gençleri ve yaşlı ve çocuklarına sonsuz teşekkür ederiz. O gün şiddetle göz altına alınan, ama yılmadan haklıya hakkı, eğriye eğri edemeye devam eden mahallem adına herkesi o gün olduğu gibi 22 Ekim Perşembe günü saat 09.00’da Salihli Adliyesi’ne bekleriz.22 Ekim’de Hacıbektaşlımızı yalnız bırakmayanlarla orada olmalıyız ki direnişimizin sembolü olarak büyük bir kalabalıkla halkın haklılığını bir kez daha ortaya çıkaralım. Yeşil ağaçlar ve mavi gökyüzü ile…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur