“Her vaka COVID-19 hastasıdır” diyen TTB’den Bakan Koca’ya istifa çağrısı

“Gerçekleri gizleyen Sağlık Bakanlığı’nı bir kez daha süreci şeffaf bir biçimde yürütmeye, epidemiyolojik ve bilimsel verilere uygun olarak salgın ile mücadele etmeye çağırıyoruz”

“Her vaka COVID-19 hastasıdır” diyen TTB’den Bakan Koca’ya istifa çağrısı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), belirti göstermeyen fakat koronavirüs (COVID-19) testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya tepki gösterdi.

“TTB olarak 6 aydır söylediklerimizi Sayın Bakan doğruladı: Turkuaz tablo kara tabloya dönüştü” başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, COVID-19 pandemisinin başladığı günden itibaren günlük verilerin doğru ve şeffaf verilmediğine dair kaygıların kamuoyuyla sürekli paylaşıldığı hatırlatıldı.

BAKAN KOCA: “HER VAKA HASTA DEĞİLDİR, ÇÜNKÜ TESTİ POZİTİF ÇIKTIĞI HALDE HİÇBİR SEMPTOM GÖSTERMEYENLER VAR”

“Bilimsel olarak her vaka hasta sayılıyor”

Bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanan ikinci, dördüncü ve altınca ay değerlendirme raporları ile üçüncü ve beşinci ay değerlendirme açıklamalarını, salgın yönetimine dair kaygılarını ve önerilerini dile getirdiğini kaydeden TTB, Sağlık Bakanlığı’na da 30’u aşkın mektupla sorular ilettiğini belirterek şöyle devam etti:

Gelinen noktada sorularımıza yanıt alamadığımız gibi Türkiye’de salgının yeni sorular ve sorunlarla ilerlediği görülmektedir. Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Eylül’de yaptığı basın açıklamasında, her vakanın hasta kabul edilmediğini ve günlük olarak açıklanan COVID-19 verilerinde sadece semptom gösteren kişilerin yer aldığını açıklamıştır. Bugüne kadar turkuaz tabloda açıklanan veriler artık gerçekliğini yitirmiştir. Sayın Bakan da biliyor ki bilimsel olarak her vaka hasta sayılmaktadır.

“Bakanlık ve toplum arasındaki güven ilişkisi zarar gördü”

Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler de var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor” açıklaması yapan Bakan Koca’nın, turkuaz tablolarla tüm ülkede aylardır bilimsel kriterlere uyulmadığını itiraf ettiğini belirten TTB, devamla şunları kaydetti:

Bakan Koca, ‘günlük vaka sayısı’ terimini ‘günlük hasta sayısı’na çevirirken; ‘entübe hasta’ yerine ‘ağır hasta’ ifadesi koymuş; hekim hasta ilişkisinin ilk gerekliliği olan güven ilişkisini zedelemiştir. Bakanlık ve toplum arasındaki güven ilişkisi de aynı şekilde zarar görmüştür. Pandemiye karşı güven veren bir mücadele sergilenememiştir.

“Hedef salgınla mücadele olmalı”

Bugüne kadar tabip odaları ve TTB’nin yaptığı şeffaflık çağrılarının ne kadar haklı olduğu Bakan Koca’nın bilimsel olarak çelişkili açıklamaları ile ortaya çıkmıştır” diyen TTB, bugüne kadar verilerin açık ve şeffaf olarak paylaşılmama çabasının salgının yaygınlaşması ve kontrol altına alınamaması dışında başka hiçbir şeye yaramadığını vurguladı.

TTB, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu duruma gelinmesinde ekonomi ve siyasetin, bilimin önüne geçmesinin neden olduğu da açıktır. Hedef salgınla mücadele olmalıdır. Salgınla ilgili hemen her konuda Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda ilerlendiği açıklandığı göz önüne alındığında verilerle ilgili bu durumun Bilim Kurulu tarafından önerilip önerilmediği bilinmemekte ve bu durum Bilim Kurulu’nu da sorumluluk altında bırakmaktadır.

“DSÖ’nün önerdiği kodlama sistemini hiç kullanmadınız”

“Şeffaflık, akıl ve bilimin kılavuzluğunda belirlenmiş salgın ile mücadele stratejisi, filyasyon çalışmalarının etkili biçimde yapılması, salgının hastanelerden önce toplum bazında ve birinci basamakta karşılanması, başta TTB olmak üzere tüm toplumun katılımını içine alan topyekûn mücadele ve kolektif dayanışma ruhu sergilenmesi gerekliliği” gibi başlıkları salgınla mücadelede başarılı olmanın ön koşulları olarak vurgulayan TTB, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sayın Bakan, TTB’nin ısrarla belirttiği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kodlama sistemini hiç kullanmadınız. Sizler verileri gerçek rakamları ile söylememektesiniz. COVID-19 pandemisinden ölüm istatistiklerinin düşük gösterilmesi topluma da büyük bir haksızlık ve saygısızlıktır.

“Her vaka COVID-19 hastasıdır”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Her vaka hasta değildir” açıklamasına karşılık “Semptomlu ya da semptomsuz her vaka COVID-19 hastasıdır” diye yanıt veren TTB, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

Semptomu olmasa da sağlık çalışanları da başta olmak üzere tüm temaslılara test yapılması gerektiğini pandemi başından itibaren ısrarla belirtiyoruz. Vakaları düşük göstererek, terimleri değiştirerek, her gün farklı demeç vererek başarılı olunamaz. Salgını ancak toplumla, sağlık çalışanları ile tabip odaları ile TTB ile bilim insanları ile hep birlikte mücadele ederek kontrol altına alabilirsiniz.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verileri gerçek ve şeffaflıkla açıklamasını ayrıca Bilim Kurulu üzerinde baskı varsa, kurul üyeleri tarafından açıklanmasını isteyen TTB, “Toplumun ilk olarak bir özür beklediğini vurguluyoruz. Bunlar yapılmayacaksa Sağlık Bakanı’nı istifaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur