Hatay’ın İskenderun ilçesinde patlama: Yaralılar var

Hatay'ın Payas ilçesinde jandarma uygulama noktasında silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı da bir asker yaralandı. Yaşanan kovalamaca sırasında İskenderun kent merkezinde bir kişi üzerindeki bombayı patlattı. Patlamanın olduğu noktaya çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Hatay Valisi Rahmi Doğan, saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiğini ve devam eden operasyonda bir kişinin öldürüldüğünü açıkladı

Hatay’ın İskenderun ilçesinde patlama: Yaralılar var

Hatay’ın Payas ilçesinde jandarma uygulama noktasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı da bir asker yaralandı. Yaşanan kovalamaca sırasında İskenderun ilçesinde bir patlama gerçekleşti. Olay yerine çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Patlama, Fener Caddesi’nde meydana gelirken cadde, araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Olay tanıklarının kendi aralarında “canlı bomba” ifadesini kullandıkları duyuldu.

Patlamadan önce çatışma sesleri duyuldu

Olay tanıklarının paylaşımlarına göre yaşanan patlamadan önce çatışma sesleri geldi.

Hatay Valisi: Operasyon sürüyor

Hatay Valisi Rahmi Doğan patlamaya ilişkin bir açıklama yaptı:

Bakan Soylu’dan açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kaçan saldırganın da yakalandığını “İkisi de elde” ifadeleriyle duyurdu.

Vali Doğan: Bir uçan aletle Münbiç’ten Amanoslar’a geldiler

Bir süre sonra kameraların karşısına geçen Hatay Valisi Rahmi Doğan, saldırının PKK tarafından düzenlendiğini açıkladı. Vali Doğan’ın açıklaması şöyle:

İstihbarat birimlerimizin yapmış olduğu çalışma neticesinde, dört kişilik bir grubun iki parti halinde, birisi 28 Eylül diğeri 10 Ekim tarihinde, paramotor diye tabir edilen bir uçan aletle Münbiç’ten kalkarak sınır boyundan Amanoslar Dağı’na indiklerini tespit ettik. Bu tespit neticesinde güvenlik birimlerimizin çalışması 19 Ekim tarihinde neticesini verdi ve bir terörist etkisiz hale getirildi, bir terörist canlı olarak yakalandı.

Bugün geriye kalan iki teröristin yerini yine istihbarat birimlerimiz tespit etti. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Hava Kuvvetleri unsurlarınca sabah saat 11 sularında teröristlerin bulunduğu noktalar vuruldu. Yine aynı esnada hem Emniyet hem polis harekat timlerimiz bölgede operasyonuna devam etti. Bugün İskenderun’a inen bu iki terörist, güvenlik birimlerimizin Amanoslar’da sıkıştırması neticesinde kaçmayı tercih eden teröristlerdir. İlk etapta Payas’taki kontrol noktasında kısa bir temas yaşandı ve peşinden İskenderun çevreyolunda tekrar güvenlik birimlerimiz bunları sıkıştırdılar. Gelmiş oldukları araçtan inerek kaçarken bir terörist imha edildi ve kendisini de o esnada patlattı.

İkinci terörist yine güvenlik birimlerimizin takibi sonucunda biraz önce etkisiz hale getirildi. Bugün itibarıyla Amanos Dağları’nda, Amanoslar’da PKK terör örgütü imha edilmiştir ve herhangi bir PKK terör örgütü birimi de kalmamıştır. Bunu gönül rahatlığı içerisinde tüm kamuoyuna, tüm halkımıza, vatandaşlarımıza söylemek istiyorum. Güvenlik birimlerimizi tebrik ediyorum, herhangi bir can kaybımız yoktur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur