Dilovası Systemair işçileri direnişe çağırıyor: “Sendikalaşmanın cezası günde 39 lira ödenekle ücretsiz izin uygulaması olamaz”

Kocaeli Dilovası'nda faaliyet gösteren İsveç sermayeli Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayisi işçileri Birleşik Metal İş'te örgütlendiler. Sendika işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladı ve çoğunluk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yetki tespitiyle belgelendi. İşçilerin sendikalaştığını gören işveren de işçilere ücretsiz izin dayatmasına başladı. Birleşik Metal İş, pazartesi (19 Ekim) fabrika önünde direniş başlatacaklarını açıkladı

Dilovası Systemair işçileri direnişe çağırıyor: “Sendikalaşmanın cezası günde 39 lira ödenekle ücretsiz izin uygulaması olamaz”

Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren İsveç sermayeli Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayisi işçileri Birleşik Metal İş’te örgütlendiler. Sendika işyerinde yasanın aradığı çoğunluğu sağladı ve çoğunluk, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen yetki tespitiyle belgelendi. İşçilerin sendikalaştığını gören işveren de işçilere ücretsiz izin dayatmasına başladı.

Birleşik Metal İş, pazartesi (19 Ekim) fabrika önünde direniş başlatacaklarını açıkladı. “Ücretsiz izin, pandemiden olumsuz etkilenip üretimi önemli ölçüde azalmış, işini neredeyse kaybetmiş işyerlerinde işçi çıkışlarını önlemek için hükümet tarafından çıkarılmıştır. İşler durma noktasına gelmemişse ücretsiz izin uygulanamaz” diyen sendika şu açıklamayı yaptı:

İşçilerin sendikaya üye olma hakkı sadece Anayasamızda değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi TCK’ye suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır. Systemair HSK yönetimi bu suçu işlemekten derhal vazgeçmelidir. Systemair HSK işçileri anayasal haklarını kullanmışlar ve sendikamıza üye olmuşlardır. İşyerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve baskı derhal durdurulmalıdır

Ücretsiz izin uygulamasının sendikalaşmaya engel olmak için kullanıldığını ifade eden sendika, fazla mesaili çalışan işyerinde ücretsiz izin uygulamasının da olamayacağını vurgulayarak, “Sendikalaşmanın cezası günde 39 lira ödenekle ücretsiz izin uygulaması olamaz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur