Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes kararı

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 18 Ekim yerel saat ile 00.00'dan itibaren geçerli olacak şekilde kabul edilen geçici insani ateşkes yürürlüğe girdi. Dün gece Gence ve Mingeçevir'e düzenlenen saldırılarda 2'si çocuk 13 kişi hayatını kaybetmişti

Azerbaycan ile Ermenistan arasında ateşkes kararı

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan ile ateşkes kararının alındığını duyurdu. Geçici insani ateşkes 18 Ekim yerel saatle 00.00’dan itibaren yürürlüğe girdi.

Bakanlığın açıklamasında “Bu karar AGİT Minsk Grubu eş başkanlarını temsilen ABD, Fransa ve Rusya başkanlarının 1 Ekim 2020 tarihli AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim 2020 tarihli açıklamasına dayanmaktadır. Karar 10 Ekim Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildi” denildi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anna A. Naghdalyan ise sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Ermenistan ve Azerbaycan 18 Ekim’de yerel saatle 00.00 itibari ile insani ateşkesi kabul etti” dedi.

Dün gece Gence ve Mingeçevir’e düzenlenen saldırılarda 2’si çocuk 13 kişi hayatını kaybetmiş, 40 kişi yaralanmıştı. Azerbaycan saldırıların Ermenistan tarafından yapıldığı iddia etmiş, Ermenistan ise iddiaları yalanlamıştı.

href=”/2020/10/genceya-yapilan-saldirida-olu-sayisi-12ye-yarali-sayisi-40a-yukseldi-598931/

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur