Sağlık Bakanı vaka sayılarını halka açıklamayacak, yalnızca DSÖ’ye gönderecek

Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan habere göre toplam vakaları gösteren sayılar halka açıklanmayacak, sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacak

Sağlık Bakanı vaka sayılarını halka açıklamayacak, yalnızca DSÖ’ye gönderecek

Sağlık Bakanlığı, “15 Ekim’den itibaren bütün rakamları açıklayacağını” ifade eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “yanlış anlaşıldığı”nı iddia etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “15 Ekim’den sonra yapılan kesitsel taramaları da toplumla paylaşacağız. Semptomu olmasa da paylaşacağız” demişti. Bu sözler toplam vaka sayılarının hepsinin açıklanacağına dair kamuoyunda bir beklenti yaratmıştı.

Sözcü gazetesinde yer alan ve Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan habere göre sayılar halka açıklanmayacak, sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılacak.

Sözcü’nün Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı açıklamada öne çıkan başlıklarsa şöyle:

Sayın Bakan geçtiğimiz hafta açıklamasında “kesitsel tarama”dan bahsetmişti. Kastettiği, yurt dışı çıkışlarda yapılan testler, sporculara, askerlere v.b yapılan testlerdir.

Kesitsel taramalarda elde ettiğimiz sayıları da, bugüne kadar Dünya Sağlık Örgütü’ne gerçekleştirdiğimiz rutin bilgi akışındaki rakamların arasına dahil ediyoruz.

Bundan sonraki süreçte, nasıl normal hasta sayılarıyla ilgili bildiriyorsak, bu kesitsel taramaların da akıbetlerini oraya bildirmiş olacağız. Ama yanlış anlaşılmasın, bu günlük tabloya dahil edilmeyecek.

Sadece Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşım noktasında bu sağlanacak. Şunu da vurgulamak isteriz, Dünya Sağlık Örgütü’nün bizden böyle bir talebi olmadı. Biz bu noktada şeffaflığı gün yüzünde tutmak açısından paylaşmış olacağız.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur