AYM ‘açın’ diyor, Sulh Ceza Hakimliği kapatıyor: Sendika.Org’a 63. erişim engeli, sendika64.org yayında!

Anayasa Mahkemesi'nin iki kez "erişim engellerini kaldırın" diye aldığı kararlara rağmen Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği'nin 30 Eylül 2020 tarihli kararı ile sitemiz 63. kez erişime engellendi. Yeni adresimiz sendika64.org ile yeniden yayındayız

AYM ‘açın’ diyor, Sulh Ceza Hakimliği kapatıyor: Sendika.Org’a 63. erişim engeli, sendika64.org yayında!

5 Aralık 2018’deki 62. engellemeden sonra bugün (30 Eylül) bir kez daha Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kararıyla sitemize erişim engellendi.

BTK’nin site bilgileri sorgu sayfasında yapılan arama sonrası “İlgili kararlar” bölümünde, “Bu internet sitesi (sendika63.org) hakkında; Gaziantep 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 30/09/2020 tarih ve 2020/5426 D.İş sayılı karara istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır” ifadeleri yer alıyor.

63. nafile sansürü karşısında sendika64.org adresi ile yayınımıza devam ediyoruz.

AYM iki kez ihlal kararı verdi ama…

Anayasa Mahkemesi (AYM), Sendika.Org’un 25 Temmuz 2015’te TİB tarafından getirilen erişim engeline karşı Ekim 2015’te yaptığı başvuruyu 11 Mart 2020’de görüştü ve ihlal kararı verdi.

ANAYASA MAHKEMESİ: SENDİKA.ORG’UN ERİŞİME ENGELLENMESİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİDİR

Bu karar, AYM’ye yapılan ilk başvurunun üzerinden 5 yıl geçmesinin ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yapılan başvuru sonrası geldi.

SENDİKA.ORG, AİHM’YE BAŞVURDU: ANAYASA MAHKEMESİ 5 YILDIR BEKLETİYORDU…

AYM’nin 11 Mart’ta verdiği ihlal kararı ise 2 Mayıs tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. AİHM başvurusunun ardından alelacele alınan kararda Sendika.Org’un erişime açılması istense de 5 yıl boyunca yaşanan ihlallere ilişkin iddia ve beyanların dikkate alınmadığı görüldü.

AYM’NİN “ACELEYE GELEN” SENDİKA.ORG KARARI YAYIMLANDI: SİTE AÇILACAK AMA BU DAHA BAŞLANGIÇ

Sendika.Org’un erişime engellenmesinin üzerinden tam 5 yıl, AYM’nin “açılsın” diye karar almasının üzerinden 203 gün geçerken, Sendika.Org alan adı üzerindeki erişim engeli kalkmadığı gibi Sendika63.Org’a da erişim engeli getirildi.

SENDİKA.ORG ERİŞİME ENGELLENELİ 5 YIL OLDU: ANAYASA MAHKEMESİ’NİN “AÇILSIN” KARARI UYGULANMIYOR

Geçtiğimiz haftalarda, Sendika.Org yayınının sürdüğü ardıl alan adlarına yönelik engellerle ilgili 8 ayrı başvuruyu birleştirerek yeni bir karar alan AYM, Anayasa’nın 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti.

AYM İKİNCİ KEZ KARAR ALDI, AİHM UYARDI AMA SENDİKA.ORG’A ENGEL HÂLÂ KALDIRILMADI

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur